Ekonomi

Estee Lauder hisse senedi fiyatı mali rapor ve iş gücündeki azalmanın ardından %15 arttı

Estee Lauder’in (EL) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek mali sonuçlarına ilişkin beklentilerin ötesinde işgücünü %3-5 oranında azaltma niyetini açıklamasının ardından Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde %15’ten fazla arttı.

Şirket, ikinci çeyrekte hisse başına kazancının (EPS) 0,88 dolar olarak açıklayarak ortalama analist tahmini olan 0,54 doların üzerinde olduğunu bildirdi. Gelirleri 4,19 milyar dolarlık beklentileri aşarak 4,28 milyar dolara ulaştı.

Kozmetik üreticisi aynı zamanda yıllık kazanç tahminini de aşağı yönlü revize ederek, 2024 yılının tamamı için düzeltilmiş EPS’nin daha önce tahmin edilen 2,17 ila 2,42 dolar aralığından 2,08 ila 2,23 dolar arasında olmasını bekledi. Ortalama analist beklentisi EPS’nin 2,33 dolar olması yönünde.

Ayrıca Estee Lauder, çalışanlarının %3 ila %5’ini etkileyen işten çıkarmaları içeren bir maliyet azaltma planını duyurdu.

Şirket, bu maliyet tasarrufu girişimini 2024 mali yılının üçüncü çeyreğinde başlatmayı planlıyor ve vergi öncesi yeniden yapılandırma ve diğer ilgili giderlerin yaklaşık 500 ila 700 milyon dolar arasında olmasını bekliyor.

Maliyet tasarrufu sağlayan tedbirlerin yıllık 350 ila 500 milyon dolar arasında vergi öncesi tasarruf sağlayacağı iddia ediliyor. Şirket, sürdürülebilir ve karlı bir büyüme sağlamak için bu tasarrufların bir kısmını müşteri odaklı faaliyetlere yeniden yatırmayı planlıyor.

Sonuç olarak şirket, bu plandaki eylemlerin, yeniden yapılandırmanın net faydalarını da içeren faaliyet kârının 1,1 milyar dolardan 1,4 milyar dolara çıkmasını sağlayacağını öngörüyor.

Haziran 2023 itibarıyla Estee Lauder dünya çapında yaklaşık 62.000 kişiyi istihdam ediyor ve bunların yaklaşık %71’i tam zamanlı, %16’sı geçici sözleşmeli ve %13’ü yarı zamanlı.

Önceki çeyrekte Estee Lauder, 2025 ve 2026 mali yıllarına yönelik giderleri azaltmak ve kar marjlarını iyileştirmek için bir strateji başlattı.

Bu strateji sayesinde şirket, 1,1 milyar ila 1,4 milyar dolar aralığında ek işletme karı elde etmeyi bekliyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu