Ekonomi

Avrupa’nın En Büyük Tütün İşleme Fabrikası Muş’ta Açılıyor!

Star Agritech tütün işleme fabrikasının inşaatına başlanması nedeniyle Muş ili organize sanayi bölgesinde temel atma töreni düzenlendi.

Bu yıl eylül ayında açılması beklenen fabrika, bölgeye ekonomik kalkınma getirecek işletme ve istihdam ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor.

23.000 metrekare kapalı alana sahip işletme, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tarımsal inovasyon merkezi olarak konumlanmak için çalışıyor.

Muş ilinde yaklaşık 12 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen tesis, Avrupa’nın en büyük tütün işleme fabrikasını temsil ediyor.

Proje ile planlanan çevre dostu işletmenin tasarımı, su, atık arıtma ve elektrik kullanımı gibi operasyonel taraflar, çevre dostu olmanın değerli bir bileşenine sahip olacaktır. Yüksek kaliteyi esas alan son teknoloji ile sürdürülebilir üretim yöntemleri kullanılacaktır.

Bu projede kilit rol oynayan Muş ili, bölgeyi bir tarım sahasına dönüştürmek için belirlenen tüm hedefleri karşılamaktadır. Ayrıca projenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha fazla kalkınmaya yardımcı olacağı belirtiliyor.

Star Agritech International yöneticisi Mustafa Tütüncü temel atma töreninde projenin öneminden bahsetti. Projenin ekonomik büyüme için bir katalizör olacağını ve tesisin gelecekteki ekonomik etkisinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Yapılan katkılarla bölgede istihdam yaratılacağını göreceğimizden eminiz” dedi. Muş’ta tarımı canlandırmak ve canlandırmak için bir araya geldik.” Kalbime yakın çok değerli ve harika bir proje ve daha mutlu olamazdım.” Ayrıca, bu projenin meyve vermesine yardımcı olan proje geliştiricilerine ve ortaklarına teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu