Haber

ABD Başkanı Donald Trump, “gizli belgeler” nedeniyle hakkında iddianame hazırlandığını söyledi.

YENİ ABD eski Başkanı Donald Trump, Florida’daki malikanesinden çıkan “gizli belgeler” soruşturması kapsamında hakkında iddianame hazırlandığını bildirdi.

Trump, sosyal medya sitesi TruthSocial’da yaptığı paylaşımda, “gizli belgeler” hakkında iddianame hazırlandığını duyurdu.

“Yozlaşmış (Joe) Biden yönetimi, hakkımda iddianame açıldığını avukatlarıma bildirdi.” diyen Trump, Önder Biden’ın evinde, bir üniversitedeki ofisinde ve garajında ​​bulunan “gizli belgeleri” hatırlattı.

Trump, önümüzdeki Salı günü yerel saatle 15.00’te Miami’deki federal adliyeye çağrıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizin tarihindeki herhangi bir görevdeki başkandan daha fazla oy alan ve şu anda hem Demokrat hem de 2024 başkanlık seçimleri için yapılan anketlerde diğer tüm adayların çok önünde olan eski bir ABD Başkanının başına böyle bir şeyin gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Benim adamım!”

Trump, bugünü ABD için “kara bir gün” olarak nitelendirirken, kendisine hangi suçlamaların yöneltildiğine dair bilgi paylaşmadı.

Trump’ın malikanesinden gizli belgeler

Trump’ın Florida’daki evi, “gizli belgeleri” araştırmak için 8 Ağustos 2022 sabahı FBI ajanları tarafından basıldı.

Baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendiren Trump, özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel yargıç” tarafından incelenmesini istedi.

Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına, özel görevli uzman olarak atanan eski başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

4 Nisan’da Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “sus” dediği için kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak Manhattan Ceza Mahkemesi’nde bir yargıç huzuruna çıktı. Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu