Teknoloji

Yeni Windows 11 Güncellemesi Oyuncuları Üzecek

Geçtiğimiz ay kullanıcıların beğenisine sunulan Windows 11’in 22H2 güncellemesi pek çok bilhassa birlikte pek çok sorunu da beraberinde getirmişti. Hatırlarsanız güncellemenin çabucak akabinde NVIDA ekran kartlarının performansı ciddi oranda düşmüştü ve NVIDIA yetkilileri mevzuyla ilgili bir güncelleme yayınlayarak sorunu çözmüştü.

Bugün yayınlanan Windows 11 kalite güncellemesi ise oyuncuları zahmetten çıkaracak cinsten. Güncellemenin akabinde pek çok çağdaş oyunda önemli FPS düşüşleri yaşanmaya başladı.

Bu sefer badire ekran kartı değil

Windows 11’in 22H2 sürümü için yayınlanan “KB5019980” kodlu kalite güncellemesi, pek çok kullanıcıya Windows evrak gezgininin sekmeli görünümünü getirdi fakat karşılığında pek çok oyunun optimizasyon ayarlarını “bozdu”. Yaptığımız testlerde CS:GO, ETS 2 ve GTA V üzere oyunlarda rastgele bir sorun yaşamazken Cyberpunk 2077, God of War, Star Wars Jedi Fallen Order ve gibisi pek çok oyunda 10-15 dakikada bir FPS’in 25’e kadar düşüp birkaç dakika o halde kaldığını gözlemledik.

Ayrıca bugün NVIDIA tarafından yayınlanan şoför güncellemesi de bu sorunun çözülmesinde tesirli olmadı. Reddit forumlarında da şu anda pek çok kullanıcı bu kalite güncellemesinin Windows 11’in oyun optimizasyonunu bozduğunu belirtiyor. Sorunun tahlili ise güncellemeyi kaldırmaktan geçiyor.

Eğer siz de bu kalite güncellemesini yaptıysanız ve performans problemleri yaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sıkıntınızı çözebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızın ayarlarını açın.
  2. Sol taraftaki menüden “Windows Update” sekmesine tıklayın.
  3. Açılan sekmede “Güncelleştirme Geçmişi” seçeneğine tıklayın.
  4. Karşınıza çıkan pencerede en aşağıya inerek “Güncelleştirmeleri Kaldır” seçeneğine tıklayın.
  5. KB5019980” kodlu güncellemeyi bularak yanındaki “Kaldır” düğmesine tıklayın ve onaylayın (Genellikle en aşağıdaki güncellemedir)
  6. Kaldırma sürecinin akabinde bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Windows yetkilileri güncelleme ile ilgili rastgele bir açıklama yapmadı lakin Reddit forumları şimdiden bu güncellemeden şikâyet eden kullanıcıyla doldu bile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu