Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı Şubat vadeli sözleşme yüzde 0,6 artışla güne 5.100,00 puandan başladı.

Açılış seansında Şubat vadeli kontrat bir önceki seans kapanışının yüzde 0.6 üzerinde 5.100.00’den işlem gördü.

Dün Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından etkili olan endeks kontratı, satış seyrini sürdürerek normal seansı önceki kapanışının yüzde 7,5 altında 5.068,25 puandan kapattı. Akşam seansında endeks kontratı kayıplarını kısmen telafi ederek 5.115,00 puana yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın dün yaptığı açıklamalarda küresel borsalarda şahin bir tavır sergilememesinin risk iştahını artırdığını söylediler.

Borsa İstanbul’da açığa satış yasağı devam ederken, başta Türk Telekom olmak üzere bazı şirketlerin yeni günde hisse geri alımlarına başlayacaklarını açıklamaları dikkat çekti.

Analistler, bugün yurt içi finansal yatırım araçlarının ve yurt dışında ABD toptan hisse senetlerinin reel getiri oranlarının takip edileceğini belirterek, endeks sözleşmesindeki 5.000 puanın direnç pozisyonunda olduğunu, 5.150 ve 5.250 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu söyledi. teknik olarak direnç konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu