Haber

Türkiye ile Somali arasında Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması imzalandı

‘SOMALİ AFRİKA’DA DEĞERLİ BİR ORTAKTIR’

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmi konuğu olarak Ankara’ya gelen Somali Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Ziya’yı askeri törenle karşıladı. İkili görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya her iki bakan başkanlık etti. İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunulan toplantıda; İki ülke arasında Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması da imzalandı. Görüşmelerin ardından her iki bakan da toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Yaşar Güler, heyetler arası görüşmeye ilişkin, “Sayın Somali Bakanı Sayın Abdulkadir Muhammed Parıltı, kıymetli kardeşim, sizi ve değerli heyetinizi ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Somali, Türkiye’nin Afrika’daki değerli ortağıdır.Meslektaşımla verimli bir görüşme gerçekleştirdik.Son derece dostane bir ortamda gerçekleşen ve çıkarlarımızı daha da güçlendiren görüşmelerimizde, Somali’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz önemi bir kez daha vurguladık. İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduk, ikili askeri işbirliğimizi daha da güçlendirme konusundaki kararlılığımızı dile getirdik, bugün imzaladığımız Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması’nın ikili askeri ilişkilerimizin daha da geliştirilmesine yol açacağına yürekten inanıyorum. Somali, vatan sevgisi dolu gençlerini yetiştirerek hazırladığı Gorgor Taburları ile milli ordu oluşumu sürecinde değerli başarılara imza atmış ve Afrika coğrafyasında değerli bir rol model haline gelmiştir. Türkiye olarak Somalili kardeşlerimizin bu başarı tablosunda yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde bağlantılarımızın artarak devam etmesi ortak dileğimizdir” dedi.

SOMALİ SAVUNMA BAKANI: ANLAŞMANIN SOMALİ’YE ÇOK KATKILARI OLACAK

Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, konuşmasına, sıcak karşılama ve samimi ev sahipliğinden dolayı Bakan Yaşar Güler’e teşekkür ederek başladı. Konuk Bakan Nur, Türkiye ile Somali arasında güçlü ve iyi bir ilişki olduğuna işaret ederek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Somali’ye yaptığı ziyaret sonrasında bu ilişki daha da güçlendi. Her iki bakanlık arasında mevcut ilişkilerin yanı sıra yeni anlaşma da imzalandı. Bugün “Terörle mücadeleyi ve askeri mali işbirliğini içeriyor” diye imzaladık. Bu anlaşmanın Somali’ye büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu