Haber

‘Telekulak’ skandalının gölgesinde Miçotakis’ten yeni istihbarat adımı

‘Telekulak skandalı’nın patlak verdiği komşu Yunanistan’da, parlamento seçimlerine ramak kala muhafazakar Yeni Demokrasi hükümeti parlamentoya Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) işleyişinde radikal değişiklikler öngören bir kanun önergesi taşıyor. Yeni yasa tasarısı, uzmanlara nazaran hükümetin halihazırda sergilediği ‘patolojik işlevsel bozuklukları tamir etmeye’ odaklanıyor.

‘İÇ DENETİM BİRİMİ’ KURULACAK

Kiriakos Miçotakis hükümeti, geçtiğimiz saatlerde EYP’in işleyişine, yasal prosedürüne ve ‘kötü amaçlı yazılımların yasaklanmasına’ kıymetli değişiklikler getiren bir yasa tasarısını parlamentoya sundu. İefimerida.gr sitesindeki son bilgilere nazaran, yeni yasa tasarısı istihbarat kurumunda değerli yenilikleri gündeme taşıyor. Yasalaşması durumunda EYP bünyesinde, hizmet içindeki yolsuzluk ve suiistimalleri soruşturacak bir ‘İç Denetim Birimi’ kurulacak.

Yasa tasarısına nazaran, yalnızca bir diplomat yahut emekli bir üst seviye subay EYP müdürü olarak atanabilecek. Ayrıyeten, yalnızca devlet memurları EYP’ye müdür yardımcısı olabilecek. Yasa tasarısına nazaran, özel şahıslar bu durumların dışında tutulacak.

Tasarıda tıpkı vakitte, anayasal saklılık unsurunun kaldırılabileceği ‘ulusal güvenlik’ ile alâkalı durumlara da açıklık getiriliyor.

GİZLİLİK UNSURU İÇİN YENİ GÜVENCELER

Yeni devirde siyasi bireylerle ilgili zımnilik kuralının kaldırılmasını son derece zorlaştıran katı filtreler içeren özel bir prosedür oluşturulacak. İlgili karar fakat ulusal güvenliğe yönelik acil ve son derece kıymetli tehditler için, Meclis Başkanı’nın izni ve iki savcının mutabakatı ile EYP tarafından alınabilecek.

Yunanistan’da yeni süreçte ulusal güvenlik dışındaki öbür rastgele bir durumda makus emelli yazılım bulundurmak yahut ticaretini yapmak mahpus ile cezalandırılacak. Ayrıyeten, bu cins yazılımların kullanımı 10 yıla kadar mahpusla cezalandırılabilen ağır bir hata haline getirilecek. Saklılık örtüsünün kaldırılmasından üç yıl sonra herkes telefon saklılığının ulusal güvenlik nedeniyle kaldırıldığından haberdar edilebilecek.

Yeni yasa uyarınca ayrıyeten, mahremiyetin kaldırılmasına ait kayıtların imha edilmesine yönelik prosedür de standart hale getiriliyor. Kapalılığın kaldırılması sonucu ortaya çıkan içerik için altı ay sonra, saklılığın kaldırılması talebini destekleyen bilgileri içeren hizmet belgesi için ise 10 yıl sonra imha basamağı öngörülüyor.

YASAMA VE YARGI MÜDAHALESİNİN ÖNÜ AÇILIYOR

Yunanistanlı uzman ve hukukçular, Miçotakis hükümetinin tasarısının ‘devrim niteliğinde’ özellikler taşıdığını ve birçok açıdan Avrupa Birliği’ne (AB) üye devletlerde uygulanan prosedürden daha gelişmiş unsurlar barındırdığı görüşünde birleşti. Yeni yasa ayrıca, gizliliğin kaldırılması sürecine dâhil olan kurumların takdir yetkisini sınırlayan prosedürler ve bir çalışma çerçevesi sunuyor.

Son olarak birçok Avrupa ülkesinin aksine, yeni yasa uyarınca Yunanistan’da istihbaratı ilgilendiren hususlarda direkt yasama ve yargı müdahalesinin önü açılıyor.

Miçotakis hükümetinin yeni adımı, Atina’da yasadışı dinlemelerle ilgili ifşaların gündeme yansımaya devam ettiği bir süreçte geliyor. Ana muhalefete yakın duran Documento gazetesi, geçtiğimiz günlerde Miçotakis hükümetinin gayesindeki ve dinleme skandalında ismi geçen yeni isimleri ifşa etti. Yeni listede tanınmış siyasetçiler ve gazeteciler öne çıkıyor. Muhalefet partileri yeni ifşaların gölgesinde hükümete sert çıkışlarla yüklenmeye devam ediyor. Bu tenkitlerin gölgesinde muhalefet cephesinin Yunanistan Meclisi’nde görüşülecek olan yeni istihbarat kanununun görüşmeleri sırasında takınacağı tutum merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu