Haber

Sürücüsüz taksi yolu kapattı, ambulanstaki yaralılar hayatını kaybetti

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, iki otonom taksinin, bir yaralının bulunduğu ambulansın yolunu kapattığı, yaralıların daha sonra hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

The New York Times’ın haberine göre, San Francisco’daki olay sırasında, “Cruise” markalı iki otonom ticari taksinin yolu kapatması sonucu ambulansta meydana gelen trafik kazasında bir hasta yaralanmıştı. San Francisco İtfaiyesi daha sonra hastanın öldüğünü açıklarken, şirket olayda kendi hatalarının olmadığını savundu.

CRUISE: HİÇBİR KUSURUMUZ YOK

İtfaiyeden yapılan açıklamaya göre, 14 Ağustos Pazartesi günü 4 şeritli bir yolun sağ iki şeridinde iki sürücüsüz taksi durdu. Yaralı ambulansın olay yerinden geçebilmesi için başka şeritte bulunan polis aracının çekilmesi gerekti. İtfaiye, sürücüsüz araçların yaralı kişinin hastaneye ulaştırılmasında ve gerekli tıbbi bakımın sağlanmasında gecikmeye neden olduğunu belirtti. Buna göre, aracın çarptığı yaralı kişi, olay yerine yaklaşık 2,4 mil (yaklaşık 3,8 kilometre) uzaklıktaki Zuckerberg San Francisco Genel Hastanesi’ne vardıktan 20 ila 30 dakika sonra hayatını kaybetti.

General Motors’un yan kuruluşu Cruise’dan yapılan açıklamada hatanın kendilerine ait olmadığı iddia edildi. Cruise’un The New York Times ile paylaştığı görüntülerde, yaralılar ambulansa bindirilmeden önce araçlardan birinin ambulansa alındığı, diğer aracın ise ambulans olay yerinden ayrılana kadar sağ şeritte beklemeye devam ettiği görüldü. . Taksinin yanından ambulansın da aralarında bulunduğu diğer araçların geçtiği kameraya yansıdı.

70’DEN FAZLA OLAY OLUŞTU

‘Yaralının ambulansa konulur konulmaz olay yerinden kaldırıldığını’ kaydeden Cruise, araçta bulunan uzaktan yardım asistanıyla da bir polis memurunun çalışanlarına ulaştığını ve şirketin aracı bölgeden uzaklaştırdığını iddia etti. Ambulans olay yerinden ayrılmadan önce.

İtfaiye Şefi Jeanine Nicholson, olayda yaşanan sorunun ilk yardım ekiplerinin hastaya ulaşamaması olduğunu belirtti. İtfaiye teşkilatı, bu son olayın otonom araçların ve ilk yardım ekiplerinin karıştığı 70’ten fazla olaydan biri olduğunu duyurdu. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu