Ekonomi

Sheinbaum Pemex rafinerisini geliştirmeyi hedefliyor

MEKSİKO ŞEHRİ – Danışmanı Jorge Islas’ın belirttiğine göre, Meksika’da başkanlık yarışında önde giden Claudia Sheinbaum, düşük değerli ağır yakıtların üretimini azaltmak ve motor yakıtlarının üretimini arttırmak için devlete ait Petróleos Mexicanos’un (Pemex) petrol rafinerilerini yenilemeyi hedefliyor. Sheinbaum’un ekibi, enerjide kendi kendine yeterliliği arttırmak amacıyla Pemex’in ağır Maya ham petrolünü verimli bir şekilde işlemekte zorlanan tesislerine önemli yatırımlar yapmayı düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl, Pemex’in ağırlıklı olarak elektrik üretiminde kullanılan ve atık ürün olarak kabul edilen yan ürünü fuel oil üretimi günlük 260,285 varil (bpd) ile rekor seviyeye ulaşarak 252,203 bpd olan benzin üretimini geride bıraktı. Islas, bu dengesizliği gidermek için şu anda %50’nin biraz üzerinde kapasiteyle çalışan Salamanca rafinerisine yeni bir koklaştırma ünitesinin eklenebileceğini vurguladı. Koklaştırma üniteleri, daha ağır hidrokarbonların motor yakıtları gibi daha yüksek değerli ürünlere dönüştürülmesi için çok önemlidir.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’un mevcut yönetimi altında Pemex, rafinaj faaliyetlerinin şirket için tarihsel olarak kârsız olmasına rağmen, altı eski yerel rafinerisini yenilemek için milyarlarca yatırım yapıyor. Temmuz 2022’de faaliyete geçen ve hem gecikmeli hem de bütçenin üzerinde bir maliyetle açılan Dos Bocas rafinerisinin bu yıl tamamen faaliyete geçmesi ve ülkenin rafinaj kapasitesini arttırması bekleniyor.

Pemex ayrıca Salamanca ve Tula’da bu yıl ve önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi beklenen iki yeni kok fabrikasını da faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. Bu gelişmeler Meksika’nın “enerji egemenliğine” ulaşma hedefinin bir parçası olsa da Lopez Obrador’un görev süresinin 1 Ekim’de sona erecek olması bu hedefi zorlaştırıyor.

Bu yılın ilk iki ayında, altı yerel rafineri ortalama 945.000 varil işleyerek, Lopez Obrador göreve gelmeden önce 2018’de işlenen 612.000 varilden bir artış gösterdi, ancak yine de toplam kapasiteleri olan 1,6 milyon varilin altında kaldı. Yurtiçi rafinajı desteklemek için Pemex bu ay ham petrol ihracatını 436.000 varil azalttı ve bu yılın ilk iki ayında ihraç edilen 945.000 varilden azaltmaya devam etmeyi planlıyor.

Islas, Sheinbaum’un daha derinlerde daha küçük rezervler keşfetmenin zorluklarına ve daha yüksek maliyetlere rağmen üretimi yaklaşık 1,8 milyon varil ham petrol ve kondensat seviyesinde tutma planını yineledi. Yeni enerji taleplerini sürdürülebilir kaynaklarla karşılamayı amaçlayarak fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçişin öneminin altını çizdi.

Pemex’in mali sıkıntılarıyla ilgili olarak Islas, Sheinbaum yönetiminin ağır borçlu petrol şirketi için “yardım planları” ve “daha iyi seçenekler” araştıracağını belirtti. Islas, Pemex’in hesap verebilirlik göstermesi ve faaliyetlerini iyileştirmesi gerektiğini, zira sürekli desteğin uzun vadede uygulanabilir bir strateji olmadığını vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu