Ekonomi

Kazakistan ve Gürcistan ticaret ve ulaşım alanında işbirliğini görüştü

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov ile Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, ticaret, ulaşım ve lojistik alanlarında işbirliği konularını görüştüler.

Kazakistan Başbakanı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’ın Almatı kentinde bulunan Gürcistan Başbakanı Garibashvili, Başbakan İsmailov ile görüştü.

Görüşmede taraflar ticaret, ulaştırma ve lojistik alanlarındaki temel işbirliği konularını ele aldı.

İsmailov, Gürcistan’ın Güney Kafkasya’da değerli ve güvenli ortaklara sahip olduğunu belirterek, ikili ticaret hacminin bu yılın ilk yarısında yüzde 30 artarak 190 milyon dolara ulaştığını söyledi.

İkili ilişkilerde transit ve ulaşım alanındaki iş birliğinin giderek değer kazandığına dikkati çeken İsmailov, “Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Güzergahının geliştirilmesine yönelik ülkelerimiz arasındaki ortaklık hızla güçleniyor. Bu yıl Orta Koridor’dan geçen yük hacmi yüzde 77 artarak 1,3 milyon tona ulaştı.” söz konusu.

İsmailov, Kazak-Gürcü ortaklığını bu konuda ve genel olarak her alanda geliştirmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Garibashvili, Kazakistan ile tüm ikili işbirliği alanında etkili işbirliği geliştirmeye hazır olduklarını da teyit etti.

Orta Koridoru geliştirmek için Çin hükümeti ile de görüştüklerini belirten Garibashvili, “Bu alandaki ilgili yol haritası daha önce imzalandı. Kazakistan ile işbirliğimizin etkili olmaya devam edeceğine inanıyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu