Ekonomi

Kahramanmaraşlı sanayiciler yeniden üretime başlamak istiyor

Türkiye’nin önemli tekstil üretim merkezlerinden Kahramanmaraş’ta sanayiciler, yaşanan iki büyük depremin ardından yaraları bir an önce sararak tesislerini canlandırmayı hedefliyor.

Kahramanmaraş, Türk dokuma bölümünün önde gelen şehirlerinden biridir.

Türk dokuma sektörünün önde gelen şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş, özellikle 1984 yılından sonra oluşan yatırım ortamı ile sanayi şehri kimliğine bürünmüştür.

Başkan şehir çelik mutfak eşyaları üretiminde

Tekstilin yanı sıra çelik mutfak eşyaları üretiminde de yüzde 60’lık payla lider olan kent; Gıda, kağıt, enerji ve çimento yatırımlarıyla da dikkat çekti.

500 fabrika ile yaklaşık 200 bin kayıtlı sigortalı var.

İrili ufaklı 500 fabrikanın ve yaklaşık 200 bin kayıtlı sigortalının bulunduğu Kahramanmaraş’ta dokuma branşı 50 bin istihdamla bu alanda ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin en büyük 1.000 firmasının ortasında yer alan şehirde 40 firma bulunuyor.

Sarsıntıyla tesislerinde yangın çıktı

Kentin önde gelen sanayicilerinden Abdülkadir Kurtul, depremden halkın ve kentin büyük ölçüde etkilendiğini söyledi. Kendi tesislerinde depremle birlikte yangın

“Çalışanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Bundan sonra bir an önce işlerimizi büyütüp istihdama ve üretime devam ederek bu şehri hep birlikte yükseltmemiz gerekiyor. 1 ayda, 3 ayda, 6 ayda ayağa kalkacak tesisler var, 1 yıl sürecek tesisler var. Tüm çalışanlarımız sayesinde hepsi cansiperane burada birleştik. Bu yaraları hep birlikte saracağız ve bu Maraş’ı eskisinden daha iyi bir noktaya getirmeye çalışacağız.

Çalışanlar için konteyner şehir

Depremin ardından ailelerini başka illere götüren çalışanlarının yavaş yavaş şehre dönmeye başladıklarına değinen Kurtul, firma olarak 100 konteyner sipariş verdiklerini anlattı:

Burada çalışanlarımız için bir konteyner şehir kuruyoruz. Biz bu arkadaşlarımızı burada ağırlamak, bu işletmeleri büyütmek, bir sonraki adımda devletten yer istemek ve çalışanlarımızla birlikte burada konut üretmek istiyoruz. Doğal olarak devletimiz Maraş’a 45 bin konut yapılacağını söyledi. İnşallah bunlar bir an önce yapılır ve evleri yıkılan vatandaşlarımız Maraş’a geri döner.

“Devletimiz sonuna kadar arkamızda”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, bu süreçte devletin desteğinin sanayiciler için çok değerli olduğunu belirterek, yapılacak konutlarda önceliğin üretimde çalışanlara verilmesi gerektiğini söyledi. .

Çalışanlarının sanayileşmiş illere gitmeye başladıklarına dikkat çeken Arıkan, şunları kaydetti:

Bunu kısa sürede durdurabilirsek çok kısa sürede sektörü canlandırabiliriz ama bu gücü kaybedersek burada bir felaket yaşarız. Burada devletimize büyük bir misyon düşüyor. Sektörün toparlanması için atılacak adımlar bir an önce açıklanmalıdır. Maraş, Milli Mücadele’de yıkılmış, kendi küllerinden bu günlere gelmiştir. Yine gelecek ama burada devletimizin desteği gerçekten çok önemli çünkü çok büyük tesisler ve yatırımlar var. Bunlar göz ardı edilemez.

Kahramanmaraş’ta 15 gün ve 1 yıl içinde faaliyete geçecek bir tesis var.

Kahramanmaraş’ta önümüzdeki 15 gün içinde üretime başlayacak fabrikaların olduğunu, 1 yıl içinde faaliyete geçecek fabrikaların da bulunduğunu belirten Arıkan, sanayicilerin iş başında tesislerini ayağa kaldırmaya çalıştıklarını, hükümetin bu bölgeye özel teşvikler vermesini bekliyoruz.

Katar’dan talep edilen konteynerler

Arıkan, nitelikli insan gücünü kaybetmemek için Katar’dan gelen 5 bin konteynerin Maraş’a getirilmesini ve çalışanların yerleştirilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu