Haber

“İsveç ile aynı zamanda NATO üyesi olmak istiyoruz”

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin İsveç ile aynı zamanda NATO’ya katılma arzusunu yineledi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda Avrupa Birliği (AB) Konsey Lideri Ursula von der Leyen ile ortak açık oturuma katılan Marin, “Mesajımız, (NATO’ya) katılmak istiyoruz. Ve (Finlandiya ile) birlikte katılmayı tercih ediyoruz” dedi. Marin, Finlandiya ve İsveç hükümetlerinin Türkiye ve Macaristan’a, iki ülkenin eş zamanlı olarak NATO’ya katılmasının “herkesin çıkarına” olduğu yönünde “açık bir mesaj” verdiğini belirtti.

“Türkiye kendi elinde”

Finlandiya parlamentosu dün 28 Şubat’ta NATO’nun kuruluş muhtıralarının onaylanması için oylama yaptı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, parlamentonun kararıyla ilgili olarak, “Bu bizim irademizin bir ifadesidir. Bu irade karşısında göstereceği yaklaşım sadece ve sadece Türkiye’nin elindedir. “

Türkiye İsveç’in üyeliğini onaylamasa bile Finlandiya’nın NATO’ya katılabileceğini anlatan Finlandiya Cumhurbaşkanı, “Adaylık başvurumuzu geri çekemeyiz, bunu da yapmak istemiyoruz” dedi.

Finlandiya Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı da bu yasama döneminde NATO’ya katılım için gerekli parlamento sürecini tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl Mayıs ayında NATO üyeliği için başvurdu. İsveç’in üyeliği konusunda başından beri daha temkinli davranan Türkiye, başkent Stockholm’de Kuran-ı Kerim yakma izninin verilmesinin ardından mevcut koşullarda İsveç’in onayının söz konusu olmayacağı, Finlandiya’nın üye olabileceği mesajını verdi. yeşil ışık yakılmalıdır.

Reuters / EC,ET

sokehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu