Haber

İsrail Devlet Başkanı Isaac, NATO’yu İran’a karşı güçlü bir tavır almaya çağırdı

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, “NATO, İran rejimine karşı ekonomik, yasal ve siyasi yaptırımlar ve askeri caydırıcılık da dahil olmak üzere mümkün olan en güçlü duruşu almalıdır” dedi. dedim.

Herzog, Belçika’nın Brüksel kentindeki NATO karargahında Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile ortak basın açıklaması yaptı.

Ukrayna’daki krizin bu ülkenin sınırlarını aştığını belirten Herzog, “İran tehdidi artık Avrupa’nın eşiğine geldi. Uluslararası düzene meydan okudular.” ifadesini kullandı.

Herzog, “NATO, İran rejimine karşı ekonomik, yasal ve siyasi yaptırımlar ve askeri caydırıcılık da dahil olmak üzere mümkün olan en güçlü duruşu almalıdır. Bu, Orta Doğu, Avrupa ve dünyanın istikrarı için paha biçilmezdir.” dedi. dedi.

“İsrail, NATO ile stratejik bağlarını genişletmeye ve derinleştirmeye kararlı”

Herzog şunları kaydetti:

“Akdeniz ve Orta Doğu’da İbrahim Anlaşmaları’ndan sonra benzeri görülmemiş güvenlik işbirliğini potansiyel bir ortak olarak NATO ile stratejik bir bölgesel ortaklığa dönüştürmek için tarihi bir fırsatımız var. İsrail, NATO ile stratejik bağlarını genişletmeye ve derinleştirmeye kararlı. sadece birkaç ay içinde imzalanacak.” Süreyi uzatan ve kapsamını genişleten yeni bir işbirliği anlaşması yapacağımızı memnuniyetle karşılıyoruz.”

İsrail-NATO ortaklığı

Stoltenberg ayrıca ilk kez bir İsrail liderinin NATO toplantısına katılarak müttefiklere hitap edeceğini ve bunun İsrail-NATO ortaklığının bir işareti ve derinleşmesi olduğunu söyledi.

NATO ve İsrail’in yaklaşık 30 yıldır bilim ve teknoloji, terörle mücadele, kitle imha silahlarıyla mücadele gibi birçok alanda yakın işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Stoltenberg, “Bugün güçlerimizi daha da güçlendirmek önemli. iklim değişikliği, inovasyon ve yeni teknolojiler de dahil olmak üzere işbirliğimiz.Ukrayna’ya verdiğimiz desteği ve yolları tartışmayı dört gözle bekliyorum.” dedim.

Stoltenberg, İran’ın Ukrayna’da Rusya’ya yaptığı takviye kuvvetlere atıfta bulunarak, “Buna karşılık Rusya da İran’a desteğini artırıyor.” terimini kullandı.

haberkalecik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu