Haber

HDP’li Garo Paylan’dan Devlet Bahçeli’ye: Amed var, Amedspor var

Amedspor formasıyla kürsüye çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Devlet Bahçeli’nin sözlerine, “Amed var, Amedspor da var. Diyarbakır da bizim, Amed de bizim. Gelin, bu oyunları bozalım.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Genel Kurulu’nda Bursa’da Amedspor’a yönelik ırkçı saldırı hakkında konuştu. Paylan, “Bursaspor’un aklı, Bursa’nın aklı ‘geçmiş olsun’ dedi. Pankartla karşılayacaklardı ama orada organize bir provokasyon devreye girdi. 1990’ların simgesi Beyaz Torosların bayrağını açtılar ve Amedsporlu futbolculara bıçak, mermi, binlerce yabancı cisim fırlatıldı. Maçtan önceki sabaha kadar otel önünde organize provokasyon yapıldı” dedi.

Paylan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Bursasporluları milli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum” sözlerine ilişkin olarak şunları ifade etti:

Sadece bu AKP Kümelenmesini kınamak yetmez, gereğini yapmalısınız. 9 kişi gözaltına alındı, Sayın Devlet Bahçeli’nin ifadesinin ardından 9 kişi hemen serbest bırakıldı. ‘Yargı bunun peşine düşer’ diyorsunuz, yargı gider mi? O gidemez. Biz burada bir teklif yaptık, reddetmiştiniz. Gel bozalım bu oyunu karanlık banklar bunlar. Bunun için siyasi irade gerekiyor. Bu karanlık, örgütlü provokasyonun üzerine gidilmesi gerekiyor.

Paylan, “Amedspor, Amed’in gururu. Amed milletvekiliyim ve Amed var, Amedspor var. Diyarbakır da bizim, Amed de bizim. Gelin bu oyunları bozalım, bu tezgahları bozalım ve sporu kardeşlik hukuku içinde yürütelim, seçimden önce bu karanlık tezgahları boşaltalım.”

‘Efendim bir grup milliyetçi genç bir araya gelip böyle bir şey yaptı’ sözlerine kimsenin inandıramayacağını söyleyen Paylan, “Türkiye’nin siyasi tarihi bizi buna ikna edemez. Bunun arkasında kesinlikle karanlık güçler vardır ve bu karanlık güçleri ortaya çıkarmak için harekete geçmeyen bir güç duygusu vardır. Bursa’da gece saatlerinde otelin önüne gelen kalabalık, protesto gösterileri yapıyor ve ırkçı sloganlar atıyor. Bursa Valisi nerede? Bursa Emniyet Müdürü ne iş yapar? Basın açıklaması yapmaya kalksak oraya binlerce polis gönderen valiler, emniyet müdürleri ne yapıyor? Yol veriyorlar. Güvenlik araçları orada olmasına rağmen müdahale etmiyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu