Sağlık

Harran Üniversitesi’nde Madde Bağımlılığının İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri Bilimsel Olarak Araştırıldı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından husus bağımlılığıyla ilgili kıymetli bir bilimsel araştırma gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Cemil Sert yürütücülüğündeki proje kapsamında uyuşturucu unsur bağımlısı bireylerin ruhsal ve fizikî davranışları, bilimsel olarak araştırılarak sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu araştırma için Şanlıurfa Husus Bağımlıları Tedavi Merkezi ( AMATEM) ile işbirliği yapılarak, rastgele bir kronik hastalığı olmayan, uyuşturucu husus bağımlısı 18-35 yaş aralığında 52 erişkin bireyde, tedavi öncesinde ve tedavi bittikten çabucak sonra proje kapsamındaki biyofiziksel ölçümler yapıldı.

Bu bireylerde husus bağımlısı erişkin bireylerin tedavi öncesi ve sonrası, beden üzerindeki tesirleri, metobolizma suratı, beden pahaları ve beden hasar oranı değerlendirildi. Bu ölçümlerin sonucunda psikososyal olarak tedavi edilen ve ruhsal olarak tedavi edildiği düşünülen bireylerde fizikî güç ve yaşama tutunma konusunda bize bilgi veren bedenin yaşamsal işlevleri için güç kullanan metabolik sistemi ile bedenin temel fizikî bileşenlerinin nasıl değiştiği ve olağana dönüp dönmediği araştırıldı.

Bu çalışmanın sonucunda, ölçülen parametrelerin kimilerinde manalı değişimler olduğu gözlendi. Bu değişimler, hem ruhsal, hem tıbbi, hem de toplumsal terapi metotlarının birlikte uygulanmasının uyuşturucu husus bağımlısı bireylerde beden kompozisyon bedellerinde manalı formda tedavi edici tesirlerinin gözlendiği görüldü.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Cemil Sert; “Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir nüfusa sahip olan bugünün çocuk ve gençlerine yapılan/yapılması planlanan yatırımlar, Türkiye’nin bu kıymetli demografik özelliğini yakın gelecekte güçlü bir fırsata dönüştürmesine de yarayacaktır. Bu yatırımların başında kuşkusuz gençleri riskli davranışlardan, bilhassa de unsur bağımlılığından müdafaaya yönelik, önleyici ve hami faaliyetler geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması gelmektedir.

Uyuşturucu unsur Bağımlılığı, toplumların gayret ettiği en kıymetli hastalıklar ortasında yer almaktadır. Bilhassa ergen ve genç yetişkin kümelerinde yaygın olarak görülen bu hastalık, tıpkı vakitte toplumların geleceğini de tehdit etmektedir. Bu yüzden bir taraftan bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye öbür taraftan da tedavi süreçlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Unsur kullanımı nedeniyle tüm dünyada yılda yaklaşık 200.000 kişinin öldüğü iddia edilmektedir. Ayrıyeten unsur kullananların ve bağımlıların sayısı giderek artarken yaş ortalaması ise düşmektedir. Uzun mühlet yaptığımız çalışmada çok kıymetli bilgilere ulaştık. Unsur bağımlığının insan bedeni üzerindeki değişimlerini ortaya koyduk. Elde edilen sonuçlara nazaran AMATEM’de uzman hekimler, psikologlar ve başka vazifeliler tarafından yapılan medikal ve toplumsal tedavi sürecinin, bedende hayli faydalı değişimler oluşmasına neden olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu