Haber

Hamas’ın dışişleri şefi Halid Meşal’den “rehineler”le ilgili açıklama: Doğru koşulların sağlanmasına ihtiyacımız var

Hamas’ın dışişleri şefi Halid Meşal, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları azaldıkça rehinelerin serbest bırakılacağını söyledi. Meshaal, “Rehinelerin serbest bırakılması için doğru koşulların sağlanmasına ihtiyacımız var” dedi.

İKİ REHİN DAHA SERBEST BIRAKILDI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, 7 Ekim’de Aksa Tufanı Operasyonu sırasında İsrail’de çok sayıda kişiyi esir aldı. Geçtiğimiz günlerde Amerikalı bir anne ve kızını serbest bırakan Hamas, geçtiğimiz günlerde iki kişiyi daha serbest bıraktı.

NETANYAHU’YA YÖNELİK PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

İsrail’de rehinelerin serbest bırakılması için Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yönelik protestolar devam ederken, Hamas’ın dışişleri şefi Halid Meşal konuyla ilgili İngiliz medyasına açıklama yaptı. Meşal, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasının İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yoğunluğunu azaltmasına bağlı olduğunu söyledi.

Hamas dış ilişkiler şefi Halid Meşal

“DOĞRU ŞARTLARIN SAĞLANMASINA İHTİYACIMIZ VAR”

Meşal, “Rehinelerin serbest bırakılması için doğru koşulların sağlanmasına ihtiyacımız var” dedi. İsrail medyasında insani gerekçelerle 50 rehinenin daha serbest bırakılacağı haberi yayınlandı.

“İSRAİL KENDİ GÜÇLERİNİ UMURUNDA DEĞİL”

Söz konusu kişilerin daha önce de ayrılmak istediklerini vurgulayan Kassam Tugayları, İsrail’i “kendi esirlerini umursamamakla” suçladı. Kassam Tugayları, Tel Aviv’in İsrail’e rehinlerin serbest bırakılması konusunda uyguladığı kuralları ihlal etmesine rağmen “insani ve sağlık nedenleriyle iki sivili tek taraflı olarak serbest bıraktıklarını” belirtti.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA YOK

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Yossi Zilberman, şu an bu konu hakkında yorum yapmayacaklarını, Başbakanlık himayesindeki “esir ve kayıplar dosyası” sorumlusunun, gerekli düzenlemelerin yapıldığından emin olduktan sonra konuyla ilgili açıklama yapacağını ifade etti. İsrailli siviller canlı olarak geri dönüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu