Ekonomi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 41 bin ton mercimek ihraç edildi

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 2022 yılında 41.150 bin ton mercimek ihraç edildiğini ve 45 milyon 957 bin dolarlık katma değer yaratıldığını bildirdi.

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, bölgeden mercimek ihracatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçen yıl Türkiye’de 494 milyon 934 bin dolar değerinde 454 bin 573 ton mercimek ihraç edildiğini belirten Kadooğlu, şöyle devam etti: “2023’ün ilk beş ayında Türkiye’den toplam 214 bin 470 ton mercimek ihraç edildi. 194 milyon 628 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi.Aynı dönemde bölgemizden kırmızı mercimek ihracatı 8 milyon 399 bin dolar değerde ve 8.334 ton büyüklüğünde gerçekleşti.Bölgemizden ihraç edilen eserler ihraç ediliyor GAİB’e bağlı ihracatçılarımız 2023 yılının ilk 5 ayında ağırlıklı olarak Eritre, Almanya, İtalya, Fransa ve Ürdün’e kırmızı mercimek göndermiştir.

“İhracatçı yerli mercimek üretimini artırmak için yeni teşvikler ve politikalar istiyor”

Hububat ve bakliyat üretiminin her geçen gün daha da zorlaştığına işaret eden Celal Kadooğlu, “İklim değişikliğinin etkisi tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de daha fazla hissediliyor. Elbette yeni önlemler alınacak. önümüzdeki dönemde ve geçmiş dönemlerde uygulanacak üretimi teşvik edici tarım politikaları merkez olan Anadolu’nun eski günlerine kavuşmasında önemli rol oynayacaktır.Mercimek üretimi için gerekli iklim koşulları diğer tüm bölgelerde mevcuttur. Üretimi artıracak yeni üretim teknikleri, sertifikalı tohumluk kullanımının artırılması ve uzun vadeli tarım politikaları üreticimiz kadar sanayici ve ihracatçılarımızın da pazar payını artıracaktır” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu