Haber

FSB: Tatarskiy’e yönelik terör eylemi Ukrayna istihbaratı ve Rus muhalifler tarafından düzenlendi

Tatarskiy saldırısına ilişkin yeni bilgiler paylaşan FSB, Rus blog yazarı Aleksey Navalny tarafından kurulan ve Rusya’da aşırılık yanlısı bir örgüt ilan eden Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın yöneticileri Leonid Volkov ve Ivan Zhdanov’a işaret etti.

Özel askeri operasyonun başlamasının ardından Volkov ve Zhdanov’un defalarca Rusya’daki anayasal düzeni herhangi bir şekilde değiştirmek için yıkıcı faaliyetlerde bulunulması gerektiğini söylediğini belirten FSB, bunun sonucunda Darya Trepova’nın terör saldırısı düzenlediğini kaydetti. 2 Nisan’da

Terör saldırısının hazırlanmasında doğrudan yer alan ikinci kişinin Ukrayna vatandaşı ve Ukrayna merkezli sabotaj-terör örgütünün üyesi Yuriy Denisov olduğunu kaydeden FSB, Denisov’un havaalanında çekilmiş görüntü ve fotoğraflarını da yayınladı.

FSB, Tatarskiy’nin alçı büstünün içine yerleştirilen patlayıcıyı kurye ile Trepova’ya gönderenin bizzat Denisov olduğunu vurguladı.

FSB, Denisov’un Ukrayna istihbaratının talimatıyla Şubat 2023’te Kiev’den Letonya’ya geçerek oradan Moskova’ya geçtiğini belirterek, “Tatarskiy’in Rusya’nın başkentindeki hayatı ve gittiği yerler hakkında bilgi topladı. Bunun için bir araç aldı ve ‘ın ikametgahının yanında bir daire kiraladı.

FSB, Denisov’un saldırıdan bir gün sonra Ermenistan üzerinden Türkiye’ye kaçtığını ve arama emri çıkarılması için sürecin başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Ağustos 2021’de Rusya Soruşturma Komitesi, Navalny ile birlikte hareket eden Leonid Volkov ve Ivan Zhdanov hakkında aşırılık yanlısı olarak tanımlanan örgütlere mali destek sağladıkları gerekçesiyle yeni başlıklı soruşturma başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu