Haber

Ev sahipleri için kiracıyı tahliye etmenin yeni yolu

Kiralardaki yüksek artışları fırsat olarak gören mülk sahipleri, kirayı yükseltmek için farklı yollar deniyor. 5 yılını dolduran kiracısını tahliye etmek ve evini daha yüksek bedelle kiralamak isteyen konut sahipleri yeni formüllere başvuruyor.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre, geçmiş dönemlere ait enflasyon farklarını talep eden konut sahipleri, kiracılarını tahliye etmezlerse dava açmakla tehdit ediyor. Yasaya göre, kira sözleşmesi 5 yılı aşan kiracılar için mesken sahiplerinin kira bedelinin tespiti için sulh ceza mahkemelerinde dava açma hakları bulunuyor. Ancak bu durumlarda verilen karar genellikle talep edilen kiranın yüzde 25 ila 40 altında verilmektedir. Örneğin bir bölgede ortalama kira bedeli 20 bin TL. Açılan mahkemede dairenin kira bedeli 15 bin TL olarak belirlendi. Kiracı bu bedeli ödemeyi kabul ederse meskende oturmaya hak kazanır. Ancak evini 25 bin TL’ye kiralayacağını düşünen ev sahibi, mevcut fiyattan pek emin değil. Bu yüzden kiracısını tahliye etmek için farklı bir model arıyor.

Bu kapsamda avukata giden ev sahipleri, kiracının 5 yıllık geçmişini tartışıyor. Kiracı 5 yılda kirasını düzenli ödemiş ise bu noktada kira artışları dikkate alınır. Yasaya göre kira artışlarının o yılın enflasyon oranına göre yapılması gerekiyor. Ancak ev sahibi ile kiracı ortada anlaşabiliyor ve bazen enflasyon oranının bile altına çıkabiliyor. Diyelim ki üç yıl önce bir evin kirası 3 bin TL idi. O dönem için enflasyon oranı yüzde 20’lere geldi. Bu durumda kira 3.600 TL olmalıdır. Ancak konut sahibi ile kiracı ortada anlaşarak yüzde 10 zam yaptı. Ertesi yıl bu kiralama bedeli için 3.500 TL’ye anlaştılar. Ancak enflasyon oranı esas alınsaydı o transferin kira bedeli 4.200 TL olacaktı. Burada ev sahibi aradaki farkları 5 yıl boyunca hesaplar ve bu taraftaki kiracısına alacaklı takibi açmaya başlar.

Enflasyon oranında artış olmaması nedeniyle konut sahibini haklı bulan bir içtihat mahkemesi kararı bulunduğundan, alacaklı davasında konut sahibi haklıdır. 5 yıllık fark ve faiz oranı ile birlikte kiracılara yüklü ödemeler yapılıyor. Ev sahipleri kiracılara “Bu krediden vazgeçmemi istiyorsanız evi boşaltın” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu