Ekonomi

Düzce Şeker Kamışı Pekmezi Üretimine Başlandı

Coğrafi işaret tescilli “Düzce Şeker Kamışı Pekmezi” üretimine başlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Çilimli ilçesinde hasat edilen şeker kamışı pres makinelerinden geçirilerek elde edilen şekerli su kazanlarda 12 saat kaynatılarak pekmez elde edildi ve kavanozlara konularak kullanıma hazır hale getirildi. tüketim.

Açıklamada sözlerine yer verilen Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun, şeker kamışı pekmezinin kentin değerli bir yerel zenginliği olduğunu ve coğrafi işaret tescili almış 14 üründen biri olduğunu anlattı.

Coğrafi işaretli eserlerin tarımsal üretimde markalaşma, tanıtım, reklam ve işlerin katma değerinin artırılması gibi konularda büyük avantajlara sahip olduğunu belirten Uzun, “İl Müdürlüğü olarak sektöre özel ürünlerin bilinirliğini ve marka değerini artırmayı hedefliyoruz. Coğrafi işaret tescili yoluyla ilimizde bu alanda üretim yapan üretici sayısı artacak, “Alan ve miktarların arttırılması bölge ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Coğrafi işaret tescilli şeker kamışı pekmezi üretiminin sürekliliğini sağlayan üreticilerimize teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu