Ekonomi

Dünyanın kirazı Kemalpaşa’dan gidecek

700 bin tonluk rekolte ile kiraz üretiminde dünya lideri olan Türkiye, 2023 dönemine 80 bin ton kiraz ihracatı ve 200 milyon dolar döviz geliri hedefiyle girdi.

Erkenci kiraz çeşitleri ve iklim avantajlarıyla Kuzey Yarımküre’nin ilk kirazı üreten merkezlerinden biri olan kirazın başkenti İzmir Kemalpaşa’da “Kiraz Hasadı Şenliği” düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, “Kiraz Hasadı Şenliği”ne video konferansla bağlanırken, İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İhtimam, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçar , Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Gönülbağı, Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, muhtarlar ve üreticiler yoğun katılım gösterdi.

Kemalpaşa’nın üretiminin yüzde 70’i ihraç ediliyor

Türkiye’nin çok zengin bir ekolojiye sahip olduğunu ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Anadolu coğrafyasında 4 mevsim 7 iklimin yaşandığını ve bu iklimin Türkiye’yi kiraz üretiminde dünya lideri konumuna getirdiğini kaydetti. Kirişçi, “Kiraz üretiminde erkenci bir meyve yetiştirmek üreticilerimize avantaj sağlıyor. İzmir, Türkiye’nin kiraz üretiminin yüzde 13’ünü, Kemalpaşa ise İzmir’in kiraz üretiminin yüzde 63’ünü üretiyor. Kemalpaşa’daki üretimin yüzde 70’i ihraç ediliyor. Üreticilerimizi bugüne kadar destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Yeni yüzyılın lokomotifi tarım ve hayvancılık olacak. Planlı tarım ve sözleşmeli üretimin adımlarını atacağız. Bir karış boş arazi bırakmayacağız” dedi.

Uçak; “İzmir Türkiye’nin ilki, Kemalpaşa İzmir’in ilki”

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’de üretilen tarım ürünlerinin ihracatla daha fazla katma değer bulduğuna değinerek, “İzmir 100 bin tondan fazla kiraz üreterek Türkiye’de birinci olurken, Kemalpaşa’da oldu. 52 bin ton kiraz üreterek İzmir’de birinci oldu. İhracatçılar olarak üreticilerimizin emeğinin ve alın terinin karşılığını alması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2023 yılında 80 bin ton kiraz ihraç ederek ülkemize 200 milyon dolar kazandırmayı hedefliyoruz. Türk tarım ürünlerinin lokomotif ihraç ürünü kiraz.

Türk kirazının en büyük ihracat pazarları hakkında bilgi veren Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü; “En önemli pazarlarımız Almanya ve Rusya. Hindistan, Singapur, Hong Kong gibi ülkelerde kirazlarımız çok rağbet görüyor ve bu ülkelere ihracatımızı artırma potansiyeline sahibiz” dedi.

Kemalpaşa’nın dünyanın en lezzetli kirazını yetiştirdiğini belirten Ak Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’da ilk 10 ülke arasında, Avrupa’da ise ilk 10 ülke arasında yer aldığını vurguladı. tarımı da savunma sanayi gibi stratejik bir sektör olarak gördüklerini belirtiyor.

Türk üreticinin tüm dünyanın konuta kapandığı pandemi döneminde de üretime devam ettiğinin altını çizen Kırkpınar, “Pandemi kendi kendine yetmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Ne kadar zengin olursan ol dışarıdan satın almanın mümkün olmadığını gördük. Üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz. Türk üretici son yıllarda altın çağını yaşıyor” dedi.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İtina, Türk tarımının dünya için çok değerli olduğunu, Türk çiftçisinin sadece Türkiye’de 85 milyon değil, dünyada milyarlarca insan için üretim yaptığını ve Türkiye’nin tarımsal üretiminin arttığını söyledi. 2020’den beri.

Kemalpaşa’da 86 bin dekarlık alanda 3 bin 300 üreticinin kiraz ürettiğine işaret eden İhtimam, “Kemalpaşa’dan aldığımız numunelerin hiçbirinde kalıntıya rastlanmadı. Kaliteli ürün ürettikleri için Kemalpaşalı üreticilerimizi tebrik ediyoruz, kaliteli kiraz ürettiğimiz sürece paramızın karşılığını alacağız.”

Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, kiraz üretiminde başta personel fiyatları olmak üzere girdi maliyetlerinde büyük artışlar yaşadıklarını ve bu maliyetleri karşılayacak bir fiyat politikası beklediklerini belirtti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu