Haber

Darende’de kadınlara rahim ağzı kanseri eğitimi verildi

Malatya’nın Darende ilçesinde Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı KETEM ekipleri, ilçedeki kadınlara rahim ağzı kanseri, risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi ve eğitim verdi.

İlçe Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programda, Toplum Sağlığı Merkezi’nden Ebe İlknur Doğrusuz ve Ebe Yasemin Efe katılımcılara sunum yaptı.

Ebe Gerçek, burada yaptığı konuşmada, rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda meme kanseri ve kolon kanserinden sonra üçüncü, ülkemizde ise dokuzuncu en sık görülen kanser türü olduğunu söyledi.

Her gün yaklaşık 7 kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulduğunu, 3 kadının bu kanserden hayatını kaybettiğini anlatan Hakikat, şöyle devam etti:

“Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalık olup, erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça yüksek olan bir kanser türüdür. Rahim ağzındaki kanser öncesi değişiklikler genellikle belirti vermez ancak pelvik muayene, Pap Smear testi ve testlerle erken dönemde tespit edilebilir. HPV testleri Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları, “Toplum Sağlık Merkezlerine bağlı birimler olarak faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ve Sağlıklı Yaşam Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.”

Ebe Yasemin Efe, 30 yaşından itibaren her kadının 5 yılda bir muayene olması gerektiğini anlatarak, rahim ağzı kanserinde ameliyat, radyasyon tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçeneklerinin uygulandığını söyledi.

Seminer soru-cevap bölümüyle sona erdi.

eyupsultanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu