Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Enflasyonu yeniden tek hanelere indireceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonu yeniden tek hanelere indireceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türk malı ürünlerimizi dünyanın en ücra köşelerine bile damgalatıyorsak bunda en büyük pay ihracatçılarımızındır. İnşallah salgına, depreme ve depreme rağmen yakaladığımız bu ivmeyi kaybetmeyiz” dedi. Seçimlerin yanı sıra küresel ekonomideki sıkıntıları da tek haneli rakamlara indireceğiz” dedi.

Erdoğan, “İhracat şampiyonu olarak firmalarımıza ödüllerini takdim ettik. İhracatları ile ödül alan kategorilerin birincilerini, en çok ihracat yapan firmalarımızı ve temsilcilerini tebrik ediyorum. 115’inci başkanımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. bin ihracatçı kardeşim, emek ve fedakarlıkları için çalışanlarımız başta olmak üzere yatırım yapan ve üreten tüm kardeşlerimin ellerine ve gönüllerine sağlık diliyorum. tüm ihracatçılarımızla gurur duyuyorum. ülkenin ticaret diplomasisi. Gurur kaynağısınız. Her biriniz Türk ekonomisinin üretim kapasitesinin artan gücünün simgesisiniz. Yaptığınız ihracatla yerli ve milli tanımımızın vücut bulmuş halisiniz.”

Dünyanın en ücra köşelerinde Türk malı ürünlerimiz varsa, en büyük payın ihracatçılarımıza ait olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün dünyanın en ücra köşelerinde Türk malı ürünlerimiz damgalıysa, ihracatçılarımız da bunu yapıyor. Türkiye’nin potansiyelini değerlendirip ekonomimize destek olduğunuz için teşekkür ederim.Hepinize şükranlarımı sunuyorum.İhracatın ve ihracatçılarımızın ülkemiz ekonomisine yaptığı katkıyı sizler çok iyi biliyorsunuz.Siyasi uğraşımız boyunca. , İhracatçılarımızı her zaman yol ve dava yoldaşım olarak görmüşümdür.Hangi pozisyonda olursak olalım sorunlarınız ile yakından ilgilendik.Sizlere ve temsilcilerinize tüm kalbimizle kapımızı her zaman açık tuttuk. ile bir toplantıya geldik.İstişarelerde bulunduk, gündemimizdeki konuları içtenlikle tartıştık.Sorunlarınıza kalıcı çözümler ürettik.TIR şoförlerinin karne sorunlarını çözdük, şirketlerimizin birikmiş alacaklarının tahsilatını gerçekleştirdik, gümrük işlemlerini kolaylaştırmak için temaslarda bulunduk. Size yardımcı olmak için gece gündüz koştuk, çalıştık, ter döktük. Bu yeni dönemde hiç beklemeden adımlarımızı attık ve hızlı bir şekilde ziyaretlerimize başladık. Deprem sonrası deprem için kısa çalışma ödeneği, afet bölgesindeki yatırım teşvik belgelerinin 3 yıl uzatılması, cazibe merkezleri programına dahil edilmesi, KOBİ tanımındaki üst sınırın 250’den yükseltilmesi dahil olmak üzere izinlere ek mühlet taban fiyat tabanını genişleterek 500 milyon liraya çıkardı. Olumlu cevap verdik. Ülkemizin dış ticaretine ivme kazandıracak olan her türlü eleştirinizi iyi niyetle değerlendirdik. El ele vererek Türkiye’yi ihracat tarihinin en büyük başarılarıyla tanıştırdık” dedi.

2001 krizinden sonra Türkiye’nin ağır bir şok yaşadığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 yıl önce Türkiye 2001 krizinin ağır şokunu yaşıyordu. Maliye iflas eden bankalar nedeniyle büyük bir darboğaza girmişti. Bizim hiçbir şubemiz yoktu. Esnafından personele, sanayicisinden memura, emeklisine, hanımına kadar sosyetenin “İhracatıyla, altyapısıyla, üst yapısıyla, istihdamıyla zar zor ayakta duran bir ülke vardı. İş dünyamızla dayanışma içinde çalışarak bu tabloyu tersine çevirdik. Dünyanın en değerli üretim üstatlarından biri olduk. Yılda sadece 36 milyar dolar ihracat yapan bir ekonomimiz vardı.” Bugün bu rakamı 1,5 ayda gerçekleştiren güçlü bir ekonomiye kavuştuk. 2022 yılı ihracatımızda rekorlar yılı olarak kayıtlara geçti. Mal ihracatımız yüzde 12,9 arttı Burada ülkemizin dünya ticaretindeki payı yüzde 1,02 arttı Hizmet ihracatımız yüzde 47,3 artarak 90 milyar doların üzerine çıktı Savunma ihracatımız yüzde 37 artarak 4,3 milyar doları buldu İhracatçı firma sayımız yüzde 14 arttı Geçen yılı bu şekilde tamamlayarak bu yıla çok güçlü bir başlangıç ​​yaptık ancak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler 11 ilimizi ve can kayıplarımızı derinden sarstı. 50 binden fazla canın olduğu depremde konutların yanı sıra işyerleri, fabrikalar, üretim tesisleri ve ticarethaneler de ağır hasar gördü.Dünyada sadece birkaç ülkenin yaşadığı bu büyük yıkım karşısında devlet olarak hızlı davrandık. dünya halledebilir. Enkazları kaldırdık. Yıkılanın yerine yenisini yapmak için kolları sıvadık. Sarsılan şehirlerimizde üretim çarklarının dönmesi için iş dünyamıza gerekli her türlü desteği sağladık. Şehirlerimizi eskisinden daha inançlı, daha dinamik, daha canlı ve daha müreffeh hale getireceğiz. Depremin ekonomimize olumsuz etkileri her geçen gün azalıyor. Yüzyılın felaketini yaşamamıza rağmen ihracatımız güçlü seyrini sürdürüyor. Mayıs ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 artarak 18,9 milyar dolardan 21,6 milyar dolara yükseldi. Son 12 ayda ihracatımız 254,4 milyar dolara ulaştı. Bu performansta imalat sanayinde orta-yüksek ve yüksek teknolojili işlerin ihracatının payı 2022’de yüzde 37 oldu. 2023’ün ilk 5 ayında aynı oran yüzde 40,8’e çıktı. Büyüme tarafında güzel haberlere tanık oluyoruz. emsal ile. Ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüdü ve son 11 çeyrektir büyümeye devam ediyor.

“Enflasyonu tek haneye indireceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir tüm dünyayla birlikte başımıza bela olan enflasyonu tek haneli rakamlara indireceklerini belirterek, “Büyüme ve ihracat rakamları, ekonomimizin beklenenden hızlı toparlandığını gösteriyor. Deprem felaketi. Salgınlar, şoklar ve seçimler ile küresel ekonomideki karamsarlığa rağmen yakaladığımız bu ivmeyi inşallah kaybetmeyeceğiz. , tüm dünya ile birlikte tek haneli rakamlara. Seçim belirsizliği ortadan kalktı, artık bu konuda daha güçlüyüz. Yeni ekonomi ekibimizin birinci önceliği bu sorunun analizidir. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla. “Büyüme ekseninde büyüme ekseninde hedeflerimize ilerleyeceğiz. Dış ticaretteki en büyük sorunumuz olan elektrik yükünü Karadeniz gazı, Gabar petrolü, Akkuyu nükleer santrali ve yenilenebilir kaynaklarla en aza indireceğiz.” . Sizlerden gelen güçlü ihracatımızla ihracatımızı rekordan rekorlara taşıyacağız.”

Hep kendimizle yarıştıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz hep kendimizle yarıştık. 1 milyar dolara ulaşmak istiyoruz. Dünyayı dolaşıp onlarla ne yapacağımızı planlayacağız.” Türkiye’nin son 21 yılda dış politikada attığı adımlar, ihracatımızda da çarpan etkisi yarattı. Türkiye’nin diplomatik temsil ağı genişlerken ihracatı istikrarlı bir şekilde arttı. Göreve başlama törenimize katılan devlet sayısı, temsil düzeyi ve çeşitliliğine baktığımızda yine bu gerçeği görüyoruz. Çatışan hatta çatışan tarafları aynı çatı altında buluşturan bir ülke olmamız dış ticarette de bize avantajlar sunuyor. Seçim zaferimizin ardından Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Avrupa’ya geniş bir coğrafyada sokaklara dökülen sevgi seli, ülkemize duyulan güvenin kanıtıdır.

Türkiye’nin şu anda yüz binlerce kişinin gündeminde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lezzetten yenik düşmek ilkesiyle vakit kaybetmeden bu bilgileri ihracat, turizm ve yatırım açısından fırsata çevirmemiz gerekiyor. Fuarlar, ticaret heyetleri, saha araştırmaları ile teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanarak ihracatı artırmanın yollarını aramalıyız.İş ortaklarımıza ulaşmak ve potansiyel pazarlar hakkında bilgi almak için yetkililerimiz hizmetinizdedir. Sizlere her türlü takviyeyi sağlamaya devam edeceğiz. Bu bahiste ihmalkâr davranan hiç kimseyi hor görmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz ki ihracatçılarımızın daha düşük maliyetli finansmana ulaşmaları, hedeflerimize ulaşmalarını hızlandıracaktır. Bakanlığımızla birlikte Türk Eximbank ile çalışmaya devam ediyoruz. Eximbank, Türk bankacılığının en büyük kredi hacmine sahip 9. bankasıdır.” sektör ve Türkiye’nin en büyük kredi sigorta şirketi.Sayısı 16 bine ulaştı.Bu yıl Eximbank’ın KOBİ’lere kullandırdığı kredi hacmi yüzde 25.8’e çıkacak.Finansal sıkıntıda sadece Eximbank ile yetinmedik. Mart 2022’de hayata geçirdiğimiz İhracat Geliştirme Şirketi ile ihracatçılara yeni bir soluk İhracat geliştirme şirketi garantisi Teminat sorununu güvenlik sistemi ile analiz ettik.İhracatçılarımız artık gayrimenkullerini bankaya ipotek etmek zorunda kalmıyor. ihracat katkılarında ön finansman modeli ile firmalarımız önce ödeme alıyor sonra harcama kolaylığına kavuşuyor.Toplam 65 milyar TL yatırım bedeli ile ülkemizin en prestijli projesini hayata geçirmenin gururunu yaşadık.Bölge daha hareketli olacak yerli ve yabancı finans kuruluşlarının bölgede faaliyet göstermeye başlamasıyla birlikte İstanbul Finans Merkezi, uluslararası sermaye akışını kolaylaştırarak yatırım çekme potansiyelimizi artıracaktır. İstanbul Finans Merkezi’nin fintech ve katılım finansmanı alanlarında küresel bir çekim merkezi olacağına inanıyorum. Belirlenen istenilen hacme henüz ulaşmış değiliz. İstanbul Finans Merkezi’nin yarattığı ekosistemden Türkiye ekonomisinin tüm sektörleri gibi ihracatçılarımızın da faydalanacağına inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en önemli hedeflerimizden birinin sağlık ihracatı ve sağlık turizmi olduğunu belirterek, “Ülkemizi sağlık turizminde dünya merkezi haline getirmek istiyoruz. yabancı hasta sayısı her yıl katlanarak artıyor.Ulaşımdan bakım hizmetlerine kadar birçok alanda önemli katma değer yaratıyorlar.Şu anda 10 milyar dolarlık prestijli bir sağlık turizmi hedefimiz var.2 milyon sağlık turisti ve 3 milyar dolara her zaman şahit olacağız. Tam olarak bu yıl 40 milyar dolarlık lojistik ihracata şahit olacağız, bunu başarmayı hedefliyoruz” dedi.

Millet olarak geleceğe daha güvenle ve umutla baktıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada yıldızı her geçen gün daha da parlayan Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız. Anlamıyor, yurt dışından ülkemizi takip edenler bu gerçeği daha net görüyor.2023 Türkiyesi daha 80-90’larda.Kanunların kalıplarıyla okumaya çalışanlar anlayamasa da ülkemiz gümbür gümbür geliyor. 14 ve 28 Mayıs seçimleri ile ihtiyacımız olan azim, cesaret, kararlılık ve iradeyi yeniden kazandık. “28 Mayıs gecesi sandıkların kapanmasıyla Türk Yüzyılının ilk adımını attık. Hızla kabinemizi oluşturarak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya başladık. 5 yıl durmaksızın çalışarak Türk Yüzyılı vizyonumuzu inşa edeceğiz. Türkiye, sadece 21 yıllık değil, asırlık kazanımlarını da tehlikeye atacak büyük kuşatmayı parçalamıştır. Son zamanlarda milletin geleceği açısından seçim sonuçlarını daha doğru anlayacağız. Milletimizin sadaka verdiğini her geçen gün daha çok göreceğiz. İktidara gelmek için kimin kimle pazarlık yaptığı, vatan bekasının bir sokak satıcısı gibi nasıl sunulduğu zaman içinde ortaya çıkacaktır. Terör örgütleriyle ne tür pazarlıklar yapıldığı ortaya çıktıkça sadaka verdik diyeceğiz. Muhalefet cephesinde yaşananlar, ülkenin felaketin eşiğinden nasıl döndüğünü gösteriyor. Seçim gecesi başlayan çalkantı o günden bu yana durmadı. Millete pazarladıkları sofranın kurt sofrası olduğu ortaya çıktı. Milletimiz enginliği, feraseti ve basiretiyle bunların gerçek yüzünü görmüş, kendisinin ve evlatlarının geleceğini riske atmamıştır. Aynısını muhalefetten de bekliyoruz. Millet aleyhine siyaset yapmaktansa vatan ve millet için siyaset yapmaları kendileri ve demokrasimiz için daha hayırlı olur.

Türkiye’deki muhalefet açığını kapatamadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye son 21 yılda birçok açığı kapattı. Demokrasiden hak ve özgürlüklere, altyapı yatırımlarından millet iradesinin kullanımına kadar her şeyi ele aldık. Nerede boşluk varsa oraya.Ülkemizin en kronik sorunlarından biri maalesef muhalefet açığını kapatamadık Türkiye kendisiyle iş yapacak kadar dengesiz bir muhalefet uygulaması görmek istemiyor. . Yüzyıl Türkiye’sinde inşallah böyle olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu