Haber

Çavuşoğlu, “Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı”nda konuştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yabancı düşmanlığı, göçmen ve İslam zıtlığı eğilimlerinin global olarak arttığını, bunun da insanlığa, devlet güvenliğine ve barışa direkt tehdit oluşturduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Fas’ın Fes kentinde düzenlenen “BM Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı”nda konuştu.

BM Medeniyetler İttifakı’nın, insanların acı çekmesine neden olan birtakım temel meselelere tahlil bulmaya devam ettiğine işaret eden Çavuşoğlu, dünyanın zihinsel önyargılardan fiili ayrımcılığa ve hatta nefret cürümlerine kadar zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakı’nın bu zorluklar karşısında birtakım başarıları ve bir eylem planının olduğunu ama uluslararası işbirliğinin somut hale getirilmesine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Paylaşılan duygulardan oluşan etkili bir ittifak oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, 158 ülkenin katılımıyla İttifakın şimdiden güçlü bir küresel desteğe sahip olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, Dostlar Grubu’nun ortak maksatlarına gösterdiği özveri ve bağlılık için toplantıya katılanlara Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkı ismine teşekkür ederek şu sözleri kullandı:

“Şu anda 17 yaşında olan Medeniyetler İttifakı, umutsuz bir periyotta güzel niyet üzerine ve optimist bir bakış açısıyla kuruldu. Şu anda çok taraflılığı gösteren bir teşebbüsten bahsediyoruz. İttifak kurulduğunda kelamda ‘medeniyetlerin çatışması’ tanınan bir söylemdi. Neredeyse 20 yıl evvel İspanya ile birlikte diyalog ve karşılıklı hürmete dayalı karşılıklı bir teşebbüs teklifinde bulunduk. Bu ittifak, vaktimizin en önde gelen barış teşebbüslerinden biridir. Hem iletisi hem de çalışmalarıyla katkılarını bu tarafta sunmakta.”

Bugün tehdit ve meydan okumalarının devletler arası savaşlarla sınırlı olduğu yanılgısına düşülmemesi uyarısında bulunan Çavuşoğlu, “Yabancı düşmanlığı, göçmen aksiliği, İslam tersliği eğilimleri ve çeşitli ayrımcılıklar, dışlama biçimleri global olarak artıyor. Bunlar da insanlığa, devlet güvenliğine ve barışa direkt tehdit oluşturuyor.” dedi.

Çavuşoğlu, BM Medeniyetler İttifakı’nın gençlik, eğitim, göç ve medya gibi öncelikli alanlarındaki projeler aracılığıyla ortak duyguları ve eylemleri aktif şekilde desteklediğini kaydetti.

İttifaka daha fazla kurumsal ve mali kaynak sağlanması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, en çok katkı sağlayan ülke olarak Türkiye’nin İttifak’a takviyesini sürdüreceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu