Haber

Bulgarlar Noel alışverişi için Edirne’yi doldurdu

Komşu ülkeden gelen Bulgar turistler yılbaşı alışverişi için Edirne’yi tercih etti.

Kur farkından dolayı şehre gelen turistler iğneden ipliğe her şeyi hızlı bir şekilde alırken, şehrin ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Bulgar turistlerin uğrak noktalarından biri olan kent pazarındaki esnaf, yaşanan yoğunluktan memnun kaldıklarını söyledi.

Pazarın yakınındaki otoparkların neredeyse tamamı Bulgar plakalı araçlarla doldu.

“Şehir ekonomisine büyük katkısı var”

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Kemal Cingöz, Bulgar turistlerin kent ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi.

Edirne’ye yılbaşı alışverişi için gelen Bulgarların sayısının arttığını belirten Cingöz, şöyle konuştu: “Esnaflar alışverişlerini AVM’lerden yapıyorlar. Ne bulurlarsa onu alıyorlar. Görebildikleri sürece. Özellikle tatlı ürünleri, giyim eşyalarını, her şeyi alıyorlar. Şehrin ekonomisine büyük katkısı vardır. Ayrıca sadece şehre değil ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Yeter ki bunu sürdürülebilir bir şekilde yapabilelim. Pazara gitmelerinin sebebi çarşılara göre biraz daha uygun”söz konusu.

“Fiyatlarla ilgili şikayet var”

Fahiş fiyat uygulayan esnafları da uyaran Cingöz, Bulgaristan’a gelen turistlerin fiyatlardan şikayetçi olduğunu belirtti. Göz çabuk, “Her yıl Noel geldiğinde rakamlar artıyor. Ama mesele sadece Noel değil. Son zamanlarda Bulgaristan’dan buraya çok sayıda insan geldi. Sınır kapısından girip başka yerlere gidenler de var. Gidecekleri Edirne’den memnun değiller. Bu yüzden esnaf arkadaşlarıma tavsiye ederim; gelenlere selam ver. Fiyatlarla ilgili şikayetler var. Bunu yapma. Girdi maliyetleri arttıkça esnaf zararına da eserlerini satacak durumda değil. O zaman makul bir artış yapabilirler. Ama ‘nasılsa satar’ niyetiyle yapmamalarını rica ediyorum.dedi.

“Bütün ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlar”

Yoğunluktan duyduğu memnuniyeti dile getiren market esnafı Gamze Toker, şunları söyledi: “Yeter çok şükür. Çoğu Bulgaristan’dan geliyor. Bütün ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlar. Esnaf olarak memnunuz. Şu anda, Noel alışverişi için çok fazla meşguliyet var.”ifadeleri kullandı.

“Ekonomiyi canlandırıyorlar”

Esnaf Artug Birtek “İşler iyi, piyasa iyi. Yabancılar geliyor. Daha çok Bulgaristan geliyor. Yunanistan’dan da var ama biraz az. Şu anda ekonomiyi canlandırıyorlar. İşler iyi. Yılbaşı için geldiler. Önümüzdeki hafta daha kalabalık geleceklerini düşünüyorum. Kur farkı olunca bol bol alışveriş yapıyorlar.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu