Ekonomi

Borsa güne düşüşle başladı!

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,76 değer kaybederek 59,60 puan düşerek 7.801,29 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,09, holding endeksi ise yüzde 0,95 azaldı. Branş endeksleri arasında en çok değer kazanan sektör yüzde 0,95 ile turizm olurken, en çok düşüş yaşayan sektör ise bankacılık oldu.

Dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günü yüzde 0,20 değer kazancıyla 7.860,88 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugünkü konuşması öncesinde küresel hisse senedi piyasalarında yön arayışının devam ettiğini, Fed yetkililerinin açıklamaları ve Çin’den gelen verilerin de fiyatlamayı zorlaştırdığını belirtti.

ENFLASYONLA İLGİLİ ENDİŞELER DEVAM EDİYOR

Dünya ekonomilerinin şahin politikalarının sonuna yavaş yavaş yaklaştığını belirten analistler, merkez bankalarının enflasyona ilişkin kaygılarının devam etmesinin piyasalarda belirsizliklerin güçlü kalmasına neden olduğunu belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde dış ticaret endeksleri ile haftalık para ve banka istatistiklerinin takip edileceğini belirtirken, yurt dışında da bugün Powell’ın konuşması ve ABD’deki haftalık işsizlik uygulamalarının yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan bakıldığında BIST 100 endeksi 7.760 ve 7.700 seviyelerinde olacak. Seviyelerin destek pozisyonunda olduğunu, 7.950 ve 8.020 puanın ise direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu