Haber

Akdağ Tabiat Parkı Milli Park ilan edildi

Zengin flora ve faunaya sahip, nesli tehlike altında olan türlere ev sahipliği yapan Akdağ Tabiat Parkı, “milli park” ilan edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Denizli’nin Çivril ilçesi ile Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesi arasında yer alan 14 bin 692 hektarlık alan, Bakanlık onayıyla “Akdağ Tabiat Parkı” olarak belirlendi. Doğal ve kültürel değerlerinden dolayı 29 Haziran 2000 tarihinde Bakanlıkça ilan edilmiştir. .

Söz konusu tabiat parkı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “milli park” statüsüne kavuştu. Böylece bu alan Doğa Savunma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye’nin 49’uncu milli parkı oldu. Alan büyüklüğü 15 bin 933 hektara çıkarıldı.

Bölgede tabiat parkı ilan edildiği tarihten itibaren etkin doğa koruma çalışmaları yürütülmektedir. Bu nedenle kapladığı alanda yaban hayatı, popülasyon ve tür çeşitliliği önemli ölçüde artmış, türün yaşam alanları olumlu yönde gelişmiştir. Ayrıca son yıllarda yapılan ekosistem izleme çalışmalarında insan etkisinden uzak olan bölgedeki doğal süreçlerin sağlıklı bir şekilde ilerlediği tespit edilmiştir.

Alanın kaynağı olan kızıl geyiklerin yaşam alanları korunarak memeliler, yırtıcılar ve çöpçüler arasında sağlıklı bir zincir geliştirildi.

Milli park alanında kızıl geyik, yaban domuzu, tilki ve kurt türleri 20 yıl öncesine göre daha fazla görülüyordu. Park sınırları içerisinde yer alan ve bölgenin insan ulaşımına en uzak bölgelerinden biri olan Tokalı Kanyonu’nda Türkiye’de yaşayan siyah, kızıl, sakallı ve küçük akbabalar olmak üzere 4 tür akbabanın yuva yaptığı belirlendi.

Milli parkın bir diğer kaynağı ise Tokalı Kanyonu’ndaki Fındıklıdere ve Darkindere vadileri boyunca varlığını sürdüren doğal yaşlı karaçam ormanlarıdır. Bu bölge Denizli ve Afyonkarahisar’da yaban hayatının en güçlü şekilde desteklendiği orman ekosistemi konumundadır. Ayrıca Darkdere Vadisi’nde yer alan Kurtini Mağarası, mevcut karst kaya yapısı sayesinde oluşturduğu sarkıtlarla bölgeye özel bir değer katıyor.

“Bölge ziyaretçi potansiyeli yüksek bir park”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ülke genelinde milli park sayısının artırılması için önemli çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekerek, Akdağ Milli Parkı’nın flora açısından büyük bir zenginlik içerdiğine dikkat çekti. ve fauna.

Yumaklı şunları söyledi:

“Bölge, nesli tükenmekte olan türleri barındıran, doğal yapısı, kültürel değerleri ve mevcut kaynakları sayesinde ziyaretçi potansiyeli yüksek bir parktır. Bölgede ayrıca kanyon, mağara, kayalık, dağ, dere ve göl gibi alanlar da bulunmaktadır. jeolojik, jeomorfolojik ve hidrojeolojik kaynak değeri.”Ziyaretçi potansiyeliyle öne çıkan alan, milli park ilan edilerek daha etkin şekilde korunacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu