Ekonomi

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

1- Enflasyon beklentilerinde hudutlu yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayına ait piyasa iştirakçileri anketini yayımladı. Buna nazaran enflasyon beklentilerinde sonlu yükseliş izlenirken, yıl sonu ve 12 ay sonrasına ait kur beklentileri ise geriledi. 2022 yılına ait büyüme beklentisi ise birebir seviyede kaldı.

2- Konut fiyatlarında rekor artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayına ait konut fiyat endeksini yayımladı. Konut fiyatları yıllık yüzde 189,2 artarak rekor tazeledi. İstanbul’da konut fiyatları yıllık yüzde 212,1 arttı.

3- Ukraynalı bakan: Tahıl koridoru muahedesi uzatılacak

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Karadeniz tahıl mutabakatının 120 gün uzatılacağını duyurdu.

4- 2 önderin tarihi görüşmesinden ölçülü mesajlar

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, G20 Doruğu için geldikleri Endonezya’nın Bali Adası’nda yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası Beyaz Saray, Biden ve Çinli mevkidaşı Şi’nin görüşmesinin “samimi” geçtiğini ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Pekin’i ziyaret edeceğini duyurdu.


5- G20 Sonuç Bildirgesi: Merkez bankaları fiyat istikrarını sağlamada kararlı

G20 Sonuç Bildirgesi’nde, “G20 merkez bankaları, amaçlarına uygun şekilde fiyat istikrarını sağlamada güçlü kararlılığa sahip ve enflasyon beklentilerindeki fiyat baskılarını izliyor” sözü kullanıldı.

6- IMF uyardı: Ekonomik görünüm daha berbata gidecek

Uluslararası Para Fonu IMF, dünya iktisadına ait beklentilerin, geçen ayki iddialarından daha karamsar olduğunu söyledi. IMF Ekonomisti Tryggvi Gudmundsson “Şu anda çok fazla zorluk söz konusu ve zayıflayan ekonomik göstergeler ileride daha fazla zorluğa işaret ediyor” diye yazdı.

7- İngiltere’de enflasyon 41 yılın zirvesinde

İngiltere’de Ekim ayında enflasyon tahminleri aşarak 41 yılın zirvesine çıktı. Bu durum Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam etmesi konusunda baskıyı artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu